Tag Archives: wieczór panieński na statku w krakowie

Zwiedźmy pałac Poznańskiego, w Łodzi

Jeśli znajdziemy się już w Łodzi, powinniśmy znaleźć choć chwile, by zwiedzić pałac Poznańskiego. Łódź to drugie co do wielkości, a dokładniej co do liczby mieszkańców miasto w Polsce, słynie oczywiście ze starych fabryk i pałacyków przemysłowców, które zyskały na znaczeniu, odkąd zapanowała moda na secesję i architekturę z przełomu XIX i XX wieku. Na pytanie architekta, w jakim stylu chce postawić ten pałac, który musimy zwiedzić, podobno wykrzyknął: „Jak to w jakim? Stać mnie na wszystkie!”. W czasie rozbudowy, która była przeprowadzona na początku XX wieku, rezydencja zyskała neobarokową formę z pełnym przepychu – wystrojem. Pałac Izraela Poznańskiego, został wzniesiony pod koniec XIX wieku, przez bardzo potężnego żydowskiego fabrykanta, który dorobił się imponującej, ogromnej fortuny dzięki handlowaniu z Rosją. Pałac ten zrobi na nas olbrzymie wrażenie, już w dzień, jednak Ci, którzy zobaczą go nocą będą jeszcze bardziej zachwyceni, jest bowiem cudownie oświetlony, co sprawia, że wygląda jak w bajce!