Tag Archives: zespół na wesele łódź i okolice

Kraków, zaczarowane miasto

„A w wieży hejnał o zorzy porannej niesie tę wielką chwałę…” (W. Pol), „Byłbym spał dobrze, al jakiś wariat grał na trąbce co godzinę.” (B.Prus). Czytając wstęp do artykułu, powinniśmy już doskonale wiedzieć, że przenieśliśmy się do Krakowa. Wiele miejsc powinniśmy zwiedzić, będąc w tym przepięknym, magicznym wręcz miejscu. Pierwszym zabytkiem, który warto zobaczyć, jest oczywiście zbudowany nowo teatr, który po wielu dyskusjach postanowiono nazwać imieniem J. Słowackiego. To właśnie w tym teatrze, w roku 1896 po raz pierwszy na ziemiach polskich, wyświetlono film. Zaś w roku 1901 w tym samym teatrze, tu w Krakowie, odbyła się prapremiera „Wesela” St. Wyspiańskiego. Następnie powinniśmy zobaczyć słynny uniwersytet, który założył Kazimierz III Wielki w roku 1364. Powinniśmy również zobaczyć XI – wieczny Barbakan, który został wzniesiony przez króla Jana I Olbrachta. W Europie bowiem zachowały się tylko dwa oryginalne barbakany, właśnie ten, tutaj w Krakowie i w Carcassone. Zwiedźmy jeszcze kościół, który został ufundowany przez Jana III Wazę, to kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła z przełomu XVI i XVII wieku.